Fizetős strandok
A toszkán partokon található fizetős strandok másképp működnek mint nálunk, aki nem akar kellemetlen meglepetést mikor megérkezik a partra mindennel felszerelve az előbb olvassa el ezt a 'működési elvet'
Nincsenek parti nyaralók mint a Balcsin, csak hotelek, campingek és a városokban kiépített sétányok, ahol pálmafák között sétál a nagyérdemű, kiöltözve és a drága butikok kirakatait nézegetve vagy halat kostolgatva az éttermek teraszain. Ez utóbbi jellemzője a fizetős strandok sora, vagyis BAGNO-k. A parti útról nem is mindig látni sokszor a tengert mert a pinea fák alatt- mögött vannak a strandok (városon kívül) vagy a boltok, éttermek sora takarja (Viareggio) és csak a strandok bejáratait lehet látni (Tirrénia), nagy felirattal hirdetik a nevüket.
Vasárnap soha ne menjetek a tengerpartra ha elkerülhető! Minden olasz ugyanis akkor ér csak rá igazán, hiszen a szombat is rendes munkanap a legtöbbeknek. Így az úton iszonyú forgalom van oda és főleg este visszafelé ami órákig tart, a parton nincs parkolóhely még messze sem és a part is tele van, a büfében órákig kell sorbanállni ésv 3kor elfogy a hideg sör....
Hogyan is működnek?
-
a jobb strandoknak árnyékos, benti parkolója - parcheggio (ejtsd párkedzso) van, ez benne lehet a napernyő-napágy árában de van ahol pluszban kell érte fizetni, és sok helyen az olasz szokásoknak megfelelően bent kell hagynunk a kulcsot, hogy a parkolóőr mozgatni tudja az autókat. Itt ugyanis csakúgy mint a discoknál a hely szűke miatt egymás hegyén hátán állítják le az autókat és ha valaki ki akar állni, a parkolós arrébb áll az útban lévő autókkal.
-
Aztán a bejáratnál a büfében vagy ha van akkor a recepcion intézzük a fizetést - pagare, de van hogy senki sem állít meg és mikor már leültünk egy napernyő alá odajön az úszómester és ő figyelmeztet erre. Az árak szezononként változnak, ki vannak írva, augusztus de főleg a középső hete (15 feragosto) a legdrágább- általában fizettetnek velünk egy napernyőt 2 napággyal vagy székkel (15-50 euro/nap). Természetesen van más is mint tenda ( ejtsd tenda) ami valójában egy nagyobb 4lábon állóü tető általában asztallal, több napággyal és székkel, esetleg oldalsó függönnyel, aztán a cuccunknak lehet kabint bérelni ami cabina, ez kulccsal zárható, van benne pad és tükör is.....
-
Aztán ők vagy a piros nacis, feketére sült úszómester vagyis a bagnino <ejtsd. bányino> meg is mondja, melyik számú napernyőnél horgonyozhatunk le, hiszen meg vannak számozva. Ha a székek helyett napágyat szeretnétek vagy pluszban még valamit mert többen vagytok azt előtte a fizetésnél kell mondani és a bagnino fogja pluszban kihozni vagy kicserélni.
-
az öltöző - spogliatoio ( ejtsd szpoljatojo) egy közös kabin is, ahol átöltözhetünk (ingyen), a kulcsot többnyire a kávézóban adják oda de van hogy bentről zárható.
-
mindenhol van több wc, amik elég tiszták, a legtöbb helyen van hidegvizes zuhany- doccia ( ejtsd doccsá ) ingyen és melegvizes tzuhany általában egy kabinban, többnyire fizettség ellenében (zseton, feltöltős kártya vagy aprópénz). Tapasztalataim szerint sajnos csak kb másfél percig folyik a meleg víz.
-
van kávézó - büfé - bar kávéval, üdítőkkel, szendvicsekkel, jégkrémmel meg sörrel, de sokszor egy igazi kis étterem is, ahol csak ebédidőben (12-15óra ) lehet valami meleget enni, vagyis pizza, tésztaféle, saláták és tengeri vagy halételeket. A legtöbben beérik egy tányér tésztával, én imádom a lapos átsült szendvicset pl tonhallal és paradicsommal, majonézzel, hmmm. Vannak önkiszolgáló rendszerüek vagy a kávézóban kell kérni és lehet, hogy először a kasszánál fizetni kell majd a kapott blokkal a másik pultnál kérhetjük ki az ételt.
-
a parton vannak a már említett bagnino-k azaz fürdőmesterek (helyes fiúk piros naciban) egy létrás magas ülőkénél, ő ügyel a rendre és nyugalomra, és persze figyeli a vizben levőket, általában mellette van egy zuhany a sós tengervíz lemosására
A képeknél a saját képek Tenger címszó alatt találtok strandos képeket is, pl az Al Ambra viareggioi strandét ahova én is visszajárok. Itt volt részem a nagy hőség idején a hűtőpermetben ami a büfé teraszára fújta a párát, az utolsó képen láthatjátok, az összes képhez klikkelj ide.
A szabad strandokon nincsen belépő, lepakolhatjuk a cuccunkat, kisszéket, törölközőt és leverhetjük a napernyőnket is. Sok helyen van egyébként itt is büfé, és fizettség ellenében zuhany is, de erről írtam egy máésik részben.
Talán furcsának tűnhet, hogy a bokáig érő vízben nagyon sokan sétálnak a víz mentén, főleg idősebbek és elmerülten gesztikulálva beszélgetnek. Amint lepakoltak sokan elindulnak és kilométereket gyalogolnak, persze sapkával védekeznek a nap ellen, de a víz mellett van mindig egy kis szellő és itt ki lehet bírni a legnagyobb melegben is. Aztán gyakran megjelennek a marokkóiak és karkötőket, szemüvegket és mindeféle csecsebecsét árulnak, ne ijedjetek meg, nem agresszívak, és nagyon hálásak ha valaki pár eurot hagy náluk és persze alkudni is lehet.
Az összes strandos cikket itt találod összegyújtve klikk ide.
|