az olaszok nem veszik le a cipőjüket
Vagyis ha vendégségbe vagy hazaérnek nem veszik le a cipőjüket, sokszor még a kabátjukat sem - mert tél idején sem nagyon fűtenek. Nem spórolásbol, hiszen itt nincs is nagyon hideg, az is csak 2 hónapig, de nem szokás, pulcsiban maradnak egész nap, mert csak 15-17 fok körül van a lakásban. Aztán az ágynemű, amibe úgy kell belecsúszni, mint egy zsebbe felülről. Furcsa dolog egy másik nép mindennapjaiba beleszokni, pedig az olaszok olyan lazáknak tünnek.
Rám ugy néztek mint egy marslakóra, mikor kezdtem levenni a cipőmet az ajtoban, azt hitték szorít : ))) Nem érdemes erőltetni, mert egyébként is hideg van náluk.
A szomszédom le is kapcsolja a fűtést éjszakára, mert szerinte attól csak megbetegszik az ember. Igy vendégségbe is úgy érdemes menni, hogy az ember rétegesen öltözködik, 'szép' pulcsit vesz, mert főleg összel és tavasszal este már hideg van, de a fűtést csak igazi hidegben kezdik el használni. Van akinek csak kandalóoja van, az meg ugye csak akkor melegít, amig előtte ülsz, de akkor is csak előlről, a hátad meg jéghideg.
Nem is lenne nagy baj, ha az ember be tudna bújni a jó meleg dunyha alá - de az meg nincsen. Csak egy vagy két takaró, melyet egy visszahajtott lepedővel védenek, mert nincs takaróhuzatjuk sem. Eleve más az ágynemü mérete - keskeny, hosszú párnák 50x80 centisek, 2 'lepedő', az is be van tűrve . Az ágyak több részből állnak, van egy keret támlával és egy teljesen különálló, lábakon álló fadongás alap amire a 20-30 centi magas komoly összegekbe kerülő matracot teszik. A hideg ellen egyszerűen védekeznek - vesznek egy megelíthető elektromos lepedőt, vagy takarót, amit egyszerűen be kell dugni a konektorba és az felmelegszik. - ilyet s itt láttam előszőr. Amikor kilépsz az ágyból akkor nincsen szőnyeg, mert itt nem szokás, hanem a hideg rusztikus téglaszínű burkolat a megszokott Toszkánában, ami hideg.
Mikor találkoztam egy nemrég kikerült magyar lánnyal az volt az első kérdése: 'Ti is úgy lekötözve alszotok?' Mert a valódi lepedő, a felső lepedő és a takaró mind be vannak hajtva a matrac alá, így úgy kell az ágyba felülről belecsúszni, mint egy 'zsebbe'. Ennek előnye, hogy nem csúszik le éjszaka a takaró, ami főleg gyerekeknél nem is baj, de forgolódni nem lehet. Apropó gyerekek, itt is sokszor csak heti egyszer fürdetik öket, mint a németeknél, vagy csak én kerültem fura környezetbe?
A gyerekek nagy része anyucival és apucival alszik babakorától akár 14-15 éves koráig is, ami teljesen normálisnak számít itt. A nagyszülőkkel nőnek fel, mert nincsen gyes csak pár hónapig (lásd cikk a gyesről), és az anyáknak vissza kell menni dolgozni. És természetesen ott a nagyi vagy nagyik, akik egymásközött beosztják hogy mikor melyiküknél vannak a gyerekek, ki megy értük stb. Perzse én látom hogy ez a legrosszabb megoldás, ugyan ingyenes és nincsen alternativa, mert a nagyik amint belépnek elkezdenek pakolni, főzni a családnak, mosni és teregetni, vasalni stb, tehát a gyerekkel nem fogllakoznak, azok csak úgy elvannak, magukban, azt cisnálnak amit akarnak. Ezért nem is hallgatnak szinte senkire, szerintem kifejezetten rosszak és neveletlenek. Hozzánk képest mindig úgy tűnt, hogy sokkal kisebb a szókincsük (pedig mi 2 nyelven beszélünk), később tanulnak meg számolni, nem ismerik fel a betűket... Valamelyik nap a Tvben csináltak egy felmérést, megkérdeztek többszáz iskolást, hogy miért van nappal és éjjel és 80 %uknak fogalma sem volt róla.
Az olyan kis faluban is mint a mienk van iskolabusz, ami egy kis sárga busz, reggel összeszedi az iskolásokat, akiket reggel 8.45re szállít az iskolához, amikor kezdődik a tanítás. Aztán kezdi a kört újra és összeszedi az ovisokat, persze van egy kísérő mindig a buszon, aki vigyáz a gyerekekre. Útközben megállnak a falu főterén is hogy a kis boltokból begyüjtsék az ebédhez szükséges dolgokat, mert a hentestől jön a hús, a zöldségestől a zöldség és gyümölcs stb. Az út így elég sokáig tart, mert a tanyákra is be kell menni, így pl az én kisfiam elsőkétn száll fle 8.45kr de csak 10 körül érnek be az oviba! És vissza délután 4kor indulnak, a legtöbben itt a téren 4.30kor szállnak le, de a kör még folytatódik. Ezért csak pár eurot kell fizetni, mi az oviban kb 105 eurot fizetünk havonta, amiben benne van a busz, havi díj és a menza. Ez utóbbi persze csak ha nem hiányzik, mert a havi díjban egy 22es blokk menzajegy van benne, tehát ha beteg a gyerek akkor nem használja el ezeket, lehet hogy pár hónap után egy hónapban nem kell emnzát fizetni, mert annyi maradt az előző hónapokból.
|